Deneme analizi nasıl yapılır ?

0
7
views

2019 YKS tayfa merhaba. Şimdi sizler sınava hazırlık sürecindeyken henüz taze olan tecrübelerimden ve uyguladığımda faydasını gördüğüm, “amaan boşver” dediğimde ise sonunda “keşke!” dediğim şeylerden bahsedeceğim. Bu yazıda ise söz konusu DENEMELER.

Deneme nasıl analiz edilmeli?

Denemeye girdin ve sonucunu kontrol ediyorsun. Doğrulara kocaman tik atarken yanlışları boş geçiyorsun ya da ufacık bir çarpı atıyorsun. Peki ya neden? Neden hatalarınla yüzleşmekten korkuyorsun? Neden aslında o yanlışları kocaman işaretlemen gerekirken görmezden geliyorsun? Işte sorunun temeli aslında ”burada” başlıyor. Ben olaya tamamen psikolojik bakıyorum… Doğru yaptığını zaten biliyorsun. Önemli olan doğru yapmadığını neden yapamadığındır. Işte bu yüzden sana tavsiyem yanlışlarını kocaman işaretle ve o esnada bir sonraki sorunun cevabını kontrol etmeden bak ona, oku. Çünkü çoğu zaman okurken dağılan dikkatimizden kaynaklanıyor yanlışlar. Ben bu satırları okuyup bir şeyler kazanabilmek için emek veren arkadaşıma konuşuyorum, evet yani sana.

Kendine bir ajanda edin. Şahsen ben sorularımı kesip yapıştırıyordum ve o ajanda da konuyu tamamlayınca kocaman bir artı koyuyordum emin ol bu daha iyi bir his. Dediğim gibi önemli olan senin yapamadığın sorular. Adı üstünde deneme bu, yani sen kendini deniyorsun. Hedefine ne kadar yakınsın, kaç soru uzaksın bunu görüyorsun korkma deneme çözmekten. Üç beş satır soru ve beş şık korkutmasın seni. Ben eminim ki gerçekten olmasını istersen ve inanırsan başarabilirsin. Olmadığında ise , “ben şanssızım, ne istesem olmuyor ,yapamıyorum” demek yerine kendine sor. Ne istedim ve nelerden vazgeçtim. Bu soruyu cevaplandırabildiğinde olduğun yer en başında istediğin yer değilse ve sen gönül rahatlığıyla cevabının arkasındaysan belki de olman gereken yer orasıdır, üzülme.

Ve dostum, sıkı çalışmayı ihmal etme. Sayılı zaman kaldı, sınav yaklaşıyor !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here